Milli mücadelede en ön saflarda yer alan Türk kadınları, Cumhuriyet’in inşasında önemli bir rol üstlendi. Cumhuriyet’e omuz veren kahraman Türk kadınlarından öne çıkanları sizler için derledik.

1. NENE HATUN

NENE HATUN

Nene Hatun,Osmanlı-Rus Savaş'ında bebeğini beşikte bırakıp cepheye koştu. Savaş sırasında 22 yaşındaydı. "Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar" diyerek,Erzurum halkıyla cepheye koştu. Erzurum'da Aziziye savunmasına katılan Nene Hatun, Rus işgaline karşı Erzurum'daki halk direnişinin simgesi haline gelmişti. Nene Hatun, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesinde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’ne defnedildi. 

2. ŞERİFE BACI

ŞERİFE BACI

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde başlatılan Kurtuluş Savaşı'nda 9 aylık bebeği ile cepheye silah taşırken donarak şehit olan Kastamonulu Şerife Bacı, Türk kadınının İstiklal Harbinde ki sembol isimlerinden biri oldu. Daha 9 aylık yavrusuyla yollara koyulan Şerife Bacı, çocuğu üşümesin diye kağnının içerisine silahlar arasına otlardan bir döşek yapmış, üzerindeki kazağı da silah ve çocuğunun üzerine örtmüştü. Zorlu kış şartlarına dayanamayan Şerife Bacı, Kastamonu Kışlası yakınlarında silahların üzerine yatmış şekilde donarak hayatını kaybetmiş, küçük kızı ise kurtarılmıştı. 

3. FATMA SEHER ERDEN (KARA FATMA)

FATMA SEHER ERDEN (KARA FATMA)

Milli Mücadele döneminde asker eşiyle cepheden cepheye koşan, askerlere yemekpişiren ve gerektiğinde yaralarını saran "Kara Fatma"lakaplı Fatma Seher'in cesareti ve fedakarlığı, Türk kadınının ulusalkurtuluş mücadelesine verdiği katkıyı gözler önüne seriyor."Kara"lakabını ve üsteğmen rütbesini Mustafa Kemal'den alan Fatma Seher, aşçılık,hasta bakıcılık, hemşirelik gibi pek çok görevin yanında İstiklal Harbinde 300 kişilik birliği de komuta etti.

4. NEZAHAT ONBAŞI

NEZAHAT ONBAŞI

Hafız Halid Bey'in kızı Nezahat Onbaşı daha  yaşındayken babası ile birlikte Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Çanakkale’de savaş ortamıyla tanışan Nezahat, alayın İzmit'e nakledilmesinin ardından talimlere katılarak at binmeyi ve silah kullanmayı öğrendi. Babasının yanında cephede yer aldı, çarpışmalara girdi bu yüzden kendisine 12 yaşında “onbaşı” rütbesi verildi. Nezahat Onbaşı, Geyve, Sakarya,Gediz, Birinci İnönü, İkinci İnönü savaşları ile Konya İsyanında görev aldı.1920 yılında ilk defa asker elbisesi giydi. Cephede Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa ve Çerkes Ethem ile tanıştı. İsmet Paşa, Nezahat Onbaşı’ya “kurmay” unvanı verdi.

5. HALİME ÇAVUŞ

HALİME ÇAVUŞ

Kastamonu’da doğan, anne-babasının “kızım gitme” şeklinde yalvarışlarını dinlemeden mücadeleye katılan Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi tıraş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Halime Kocabıyık, İnebolu`dan Ankara ve Sakarya`ya cephane taşıyan yardım kolunda görev aldı. 

6. TAYYAR RAHMİYE

TAYYAR RAHMİYE

Milli Mücadele kadın kahramanlarından Tayyar Rahmiye, yaşadığı bölge düşman işgaline uğradığında milli kuvvetlere katıldı. 1920’de 9. Tümenin Fransızlarla girdiği muharebeye kendi müfrezesiyle katıldı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınlarındaki demir yolu tünelini patlatarak düşmanın cephane ikmalini büyük sekteye uğrattı. Siperinden çıkıp düşman hattında şehit düşen askerleri sırtında kendi bölgelerine getirmesiyle “uçan”anlamındaki “Tayyar” lakabını aldı. Muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye doğru atıldığında şehit oldu.

7. HALİDE EDİP ADIVAR

HALİDE EDİP ADIVAR

İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini protesto etmek için düzenlenen Fatih, Beşiktaş,Kadıköy ve Sultanahmet mitinglerinde yaptığı ateşli konuşmalarla dikkat çekti.Mili Mücadele‘ye katılmak için Anadolu’ya gitti. İngilizlerin İstanbul'u işgal etmesi üzerine İstanbul Hükumeti tarafından idama mahkum edildi. Kurtuluş Savaşı sırasında cephede görev yapan Halide Edib’e; Sakarya Savaşında onbaşı,İzmir’in kurtuluşunun ardından da başçavuş rütbesi verildi.

8. GÖRDESLİ MAKBULE

GÖRDESLİ MAKBULE

15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusunun İzmir'i işgaliyle Batı Anadolu'yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921'de kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Yunan kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda bulundu. Yunanlar Sakarya Muharebesi'ni kaybederek Afyon mevzilerine çekildiklerinde, bir taraftan da Halil Efe'nin Gördes-Sındırgı-Akhisar bölgesinde faaliyet gösteren çetesinin saldırıları ile karşılaşıyorlardı. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit oldu. 

9. VE DAHA NİCELERİ

VE DAHA NİCELERİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cephede ön saflarda savaşarak bize bu vatanı hediye eden kahraman Türk kadınlarını rahmet ve şükranla anıyoruz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları