2020'de Dünya Çapında Meydana Gelen 6.5 Üzeri Depremlerde Hangi Ülkede Kaç Kişi Hayatını Kaybetti?

Elazığ depreminden birkaç gün sonra Jamaika 7.7 şiddetinde bir deprem yaşadı. Bu şiddetli depremde kimse hayatını kaybetmedi.

Rusya'da Şubat ayında 7.0, Mart'ta ise 7.5 şiddetinde iki deprem meydana geldi. Bu iki depremde de can kaybı olmadı.

Mayıs ayına baktığımızda Yunanistan dışında üç ülkede daha deprem oldu. Bu depremler, Endonezya'da 6.8, Solomon Adaları'nda 6.6 ve ABD'de 6.6 şiddetindeydi. Bu üç depremin de ortak bir noktası var; bu depremlerde hiç kimse hayatını kaybetmedi.

Sıra Haziran'da... Haziran ayında 6.5'dan şiddetli dört deprem oldu. İlki Şili' deydi. 6.8 şiddetindeki depremde hayatını kaybeden olmadı.

Daha sonra meydana gelen Japonya'daki 6.6 ve Yeni Zelanda'daki 7.4 şiddetindeki depremlerde de hayatını kaybeden olmadı. Ancak görselde yer alan Meksika'daki 7.4 şiddetindeki depremde ne yazık ki 10 kişi hayatını kaybetti.

Temmuz ayında biri Papua Yeni Gine'de 7.0, diğeri de ABD'de 7.8 şiddetinde olmak üzere meydana gelen iki deprem oldu ve ne yazık ki Papua Yeni Gine'deki depremde bir kişi hayatını kaybetti.

Ağustos ayında Endonezya'da art arda üç deprem oldu.Bu depremlerin şiddeti sırasıyla 6.8, 6.9 ve 6.9 idi. Endonezya'daki bu üç depremde de can kaybı olmadı. Ancak yine Ağustos ayında Filipinler'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremde iki kişi hayatını kaybetti.

Eylül'de Şili 6.8, Ekim'de ise ABD 7.6 şiddetinde sallandı. Bu iki depremde de kimse hayatını kaybetmedi.

Listeyi özetlemek gerekirse Ocak ayından itibaren dünyanın dört bir yanında 6.5 üzeri gerçekleşen 22 depremin yalnızca 5'inde insanlar hayatını kaybetti. Elazığ'da 41, Meksika'da 10, Papua Yeni Gine'de 1, Filipinler'de 2... İzmir'de 111 vatandaşımız hayata gözlerini yumdu ve gelen her açıklamada bu sayı artmaya devam ediyor.

2020'de dünyanın dört bir yanında meydana gelen depremlerin birçoğundan daha az şiddetli iki deprem yaşamamıza rağmen neden bu kadar fazla vatandaşımızı kaybettik?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları