İzmir’de Ödemiş’e bağlı Lübbey Köyü ‘Hayalet Köy’ olarak biliniyor. Köylüler bundan tam 30 yıl önce köyü terk etmek zorunda kaldılar. Nedeni ise oldukça ilginç… İşte sadece 15 kişinin yaşadığı Hayalet Köy Lübbey’in hikâyesi…Bir köy düşünün, halkının büyük çoğunluğu 7-8 km ötedeki yaylaya taşınıyor, kalanları da eğitim, iş gibi nedenlerle en yakın ilçeye göç ediyor. Zamanla köyde kimsecikler kalmıyor. Lübbey Köyü, İzmir’in Ödemiş İlçesine bağlı terkedilmiş bir köy. Köyde hala yaşayan sadece birkaç hane kalmış, onlar da köyün yaşlıları.

Peki Lübbey Köyü nasıl 'Hayalet Köy' oldu?
 Lübbey Köyü, Bozdağların yamacındaki Türkmen Köylerinden biri. Köyün yazları çıktığı yaylaya elektrik gelip de Lübbey’e gelmeyince köylüler yavaş yavaş, şimdiki adı ile Çamyayla Köyü olan yaylaya taşınmışlar. Çamyayla bakliyat yetiştirmeye elverişli arazisi nedeniyle de köyde yaşayanları oraya çekmiş. Yeni ev yapacak olanlar yeni ve verimli arazisi olan Çamyayla’yı tercih etmiş. Lübbey Köyü, hayvancılık, nar ve kestane gibi meyve yetiştiriciliği ile geçiniyormuş ancak zamanla bunlar köylünün geçinmesine yetmemiş.

Lübbey Köyü ile ilgili bir çok rivayet var. Kimisi köyü üç harflilerin bastığını ve bu yüzden köydeki herkesin kaçtığını söylüyor. Kimisi de eşkıya köyü olduğunu söylese de gerçek neden, aslında ekonomik. "Nereden biliyorsun?" derseniz, köyde kalan az sayıda insanla (10-15 kişi) sohbet etme şansım oldu, birebir bu hikayeyi doğruladılar.
Lübbey Köyü’nün geçmişinin Hellenistik döneme kadar dayandığına dair bulgular var. Bizans döneminden kalma manastır, mezarlık gibi kalıntılara da rastlanmış. Şu an kentsel sit alanı ilan edilmiş durumda olan Lübbey’de 44 sivil mimari örneği ve 4 anıtsal yapı bulunuyor.

Köyün girişinde tepeden aşağıya doğru gördüğünüz açı: Buradan bakınca köy neredeyse Machu Picchu’ya benziyor. Lübbey Köyü’ne yaklaşırken köyü karşıdan gördüğünüz açı: Burası köydeki tüm terkedilmiş evleri net olarak gördüğünüz en geniş manzara.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları